www.bohdankezik.art.pl
Bohdan Kezik - muzyk, kompozytor, aranżer, radiowiec, felietonista. Od 13 lat filmowiec – autor filmów dokumentalnych.

Ale zaczynał jako muzyk. Szykował się do Filharmonii, ale szybko, po kilku miesiącach - za radą profesora - zainteresował się muzyka rozrywkową. Najpierw był zespół jazzowy Józefa Mazurkiewicza, potem Jerzego Abratowskiego. Od roku 1964 prowadził pierwszy polski zespół wokalno-muzyczny - Kwartet Warszawski, z którym przez kolejnych dwadzieścia lat koncertował z sukcesami w kraju i za granicą, zdobywając przychylne recenzje oraz - między innymi już na początku – nagrodę dla najlepszego zespołu Festiwalu Piosenki w Opolu.

Znudzony ciągłym życiem na walizkach, u schyłku lat osiemdziesiątych stworzył od podstaw, pierwsze w Polsce, w pełni profesjonalne, akustyczne studio nagrań - SONUS. Przedtem wprowadził na polską estradę elektryczny kontrabas oraz pierwszy syntezator. Jego Kwartet nagrał na płyty pierwsze transkrypcje wokalne muzyki poważnej.

A w studiu... Przez 11 lat czołowi polscy wykonawcy nagrali w nim prawie 90 płyt. Niestety nadejście ery nagrań cyfrowych w naturalny niejako sposób zakończyło jego działalność. Zresztą studio od początku nie było nastawione głównie na działanie komercyjne.

Często jest tak, że w wieku dojrzałym wraca się do zainteresowań sprzed lat. Filmowanie pasjonowało Bohdana od zawsze, brakowało tylko czasu i możliwości. Era techniki cyfrowej wprawdzie popsuła plany związane ze studiem nagrań, ale za to spowodowała, że realizowanie filmów dokumentalnych stało się możliwe w prawie domowych warunkach. I tak Bohdan został filmowcem. Jest samoukiem, ale stale korzysta z rad zawodowców. Interesują go tematy raczej omijane przez innych twórców.
Cechą charakterystyczną filmów Bohdana, bez względu na to czy dotyczą obiektów architektonicznych, zdarzeń czy konkretnych osób jest to, że akcja i narracja obrazu próbują odtworzyć atmosferę czasów, o których mówi film. Często odwołuje się do wypowiedzi ludzi związanych z bohaterami filmów, do “świadków epoki”. Widz ma okazję nie tylko zobaczyć stare zdjęcia opatrzone dowcipnym komentarzem autora, ale dzięki opowieściom bezpośrednich świadków poznać wiele nieznanych dotąd zdarzeń.

Regularnie pisze felietony do pisma “Kamera”. Jest też dyrektorem dorocznego konkursu Pianistów i Hammondzistów Muzyki Rozrywkowej. W tym roku w Pałacu Tyszkiewiczów w Warszawie, pod patronatem medialnym miesięcznika “Estrada i Studio”, odbędzie się ósma już edycja imprezy.
W przeszłości tworzył kompletne reklamy m.in. dla Baltony czy Hortexu.

Andrzej Kaliński
kwiecień 2013

www.bohdankezik.art.pl